Moravia
Share
Tweet

Archive: Berstad / Helgebostad / Wigdel: Jordjenta (Dívka z půdy)

Address

1 / < >

so | 28. 11. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 150 / 100 Kč

Všechno jednou shnije.
Všechno jednou – ano, zchátrá.
Nepřijetí tohoto faktu nesvědčí o ničem dobrém.

Taneční performance Jordjenta je temným, absurdním představením beze slov, které bylo inspirováno básní Marie Tryti Vennerødové. Vytvořily ho tři norské tanečnice a choreografky Ingeleiv Berstadová, Kristin Helgebostadová a Ida Wigdelová, které zkoumají, kolik toho mají společného s postavami z básně. Tajné prostory a tmavé kouty lidské mysli slouží jako inspirace pro trio autorek. Na jevišti se jim daří vytvořit znepokojivý a zároveň humorný svět, ve kterém tři mladé ženy touží najít něco hmatatelného a skutečného. Soilgirl/Jordjenta  (česky – Dívka z půdy) se řítí na olomouckou scénu s přívalem energie a touhou nás svým experimentálním kusem roztrhat! Smrt je jedna z nejnormálnějších věcí, které se v životě můžou stát…

Koncept, choreografie:  Kristin Helgebostad, Ida Wigdel a Ingeleiv Berstad

Hrají: Kristin Helgebostad, Irene Theisen a Kristina Søetorp

Světla: Chrisander Brun

Scénografie: Silje Linge Haaland

Dramaturgie: Huy Le Vo

Zvuk: Siri Schippers Skaar

Inspirováno básní: Maria Tryti Vennerød

Za podpory: Norsk kulturråd, Fond for utøvende kunstnere a Fond for Lyd og Bilde

BERSTAD / HELGEBOSTAD / WIGDEL je trio se silným uměleckým rukopisem charakterizovaným vizuálně výraznými koncepty, hravým a experimentálním přístupem k divadlu a tanci a prací s kontrastem mezi intenzivní expresí a tlumením energie. 

Představení vytvořily performerky a choreografky Ingeleiv Berstadová, Kristin Helgebostadová a Ida Wigdelová, přičemž první dvě jmenované spolupracují již od magisterských studií choreografie v Oslu na Akademii umění, kterou dokončily v létě roku 2012. Ida Wigdelová spolupracovala například s Ingun Bjørnsgaard Prosjekt, Zero Visibility Corp. a je také choreografkou např. theline.no a Haagenschmagen. Při olomouckém představení z tria uvidíme Kristin Helgebostadovou, již doplní tanečnice Irene Theisenová a Kristina Søetorpová.

Představení uvádí Divadlo na cucky ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc v rámci projektu Nordspirace, financovaného z EHP a Norských fondů 2009–2014.