Moravia
Share
Tweet

Archive: Giselle

Address

1 / < >

Bolšoj balet: Giselle(Bolshoi Ballet: Giselle)

Metropol uvádí

Neděle, 11. 10. 2015
16:45 250,00 
 
  

Přímý přenos.

Hudba: Adolf Charles Adam  •  Tanec: Anna Antonicheva/Nina Kaptsova, Dmitry Gudanov/Mikhail Lobukin  •  choreografia: Jurij Grigorovič  •  Dirigent: Pavel Klinichev

Giselle stále zůstává jedním z nejvíce populárních romantických baletů všech dob. V jejím příběhu se střetává podmanivý mix lidských vášní s nadpřirozenými silami a s ničím nezaměnitelnou silou osudové lásky.

Giselle je svým způsobem synonymem romantického baletu. Nejen pro dnešní popularitu tohoto díla, ale především pro samotný příběh a typ hrdinky. Básník Théophille Gautier přišel na námět k tomuto baletu v knize německého básníka Heinricha Heina, který zaznamenal pověst, že dívky, které zemřou před svatbou, se mění ve víly a za nocí vábí osamělé poutníky a utancovávají je k smrti. Od ideje k premiéře baletu neuplynulo ani čtvrt roku. Konala se v Pařížské opeře na konci června roku 1841 a titulní roli tančila zbožňovaná Carlotta Grisi. Hudbu napsal tehdy velmi oblíbený Adolphe Charles Adam a choreografie byla dílem Jeana Coralliho a také tehdejšího manžela Grisiové, Julese Perrota. Poslední, kdo zásadním způsobem zasáhl do podoby choreografie, která je dnes základem většiny světových inscenací, byl francouzský tvůrce ruského baletu Marius Petipa. A dá se říci, že když ke konci 19. století Giselle téměř zmizela z repertoáru, byl to ruský balet, který toto dílo uchoval.

 

1. akt

Giselle je venkovská dívka, která ráda tančí. Miluje ji Hilarion, ona má však ráda Alberta. Albert ale není obyčejný vesničan, nýbrž šlechtic. Giselle s Albertem tančí, je však brzy unavená, protože má slabé srdce. Hilarion tajně vejde k Albertovi do domku a objeví jeho meč, a tak zjistí jeho šlechtický původ. Přichází panstvo, které je v kraji na lovu, aby si ve vesnici odpočinulo. Ve vesnici se slaví svatba. Hilarion oslavy přeruší a dokáže všem, že Albert lhal. Giselle nevěří. Hilarion svolá loveckou společnost, šlechtična Bathilda pozná Alberta, se kterým je zasnoubena. Giselle se zhroutí a zblázní se. Umírá v Albertově náručí.

 

2. akt

V lese u hrobu Giselle se v noci objeví víly v čele s Myrthou. Čekají na Giselle. K dívčinu hrobu přijde Hilarion. Víly ale každého pocestného utancují k smrti a nejinak je tomu i s Hilarionem. Když se objeví Albert, má mít stejný osud. Zastane se ho však Giselle a pomůže mu noc přestát. Objevují se první sluneční paprsky, víly nechávají Alberta a mizí. Giselle se loučí s Albertem, musí též odejít a Albert zůstává sám u jejího hrobu.