Moravia
Share
Tweet

Archive: 19. DIVADELNÍ FLORA

Address

1 / < >

19. DIVADELNÍ FLORA

Olomouc 8.–17. 5. 2015

 

Od 8. do 17. 5. bude v Olomouci na jedenácti městských scénách – za účasti divadelníků ze sedmi evropských zemí – probíhat již 19. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora.


19. Divadelní Flora - KOMPLETNÍ PROGRAM (.pdf) 


Pořadatelská DW7, o.p.s. pozve festivalové diváky na scénu Moravské divadla, do divadelního i Freskového sálu Divadla na cucky ve Wurmově ulici, klubů S-Cube, Vertigo nebo Jazz Tibet Club, prostor Uměleckého centra Univerzity Palackého a celé řady dalších olomouckých lokací – 19. Divadelní Flora nabídne během deseti dnů více než pět desítek akcí.


Jedna z nejprestižnějších českých divadelních přehlídek zaměří v první polovině května svou pozornost na tvorbu předních slovenských scén, pražského Divadla Na zábradlí (čerstvě oceněného Cenou divadelních kritiků jako Divadlo roku 2014), skupiny Spitfire Company či režiséra Jiřího Havelky; tradiční součástí festivalového programu je i letos dramaturgická linie Visegrad Performing Arts.


Předprodej festivalových vstupenek bude na pokladně Moravského divadla Olomouc zahájen v pondělí 13. dubna.


19. Divadelní Flora je realizována za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Ministerstva kultury České republiky a Olomouckého kraje.

 

PROGRAM:

 


pátek 8. května

14:30 start v Divadle na cucky / Wurmova 7 / premiéra
TISÍC A JEDNA OLOMOUC
Divadlo na cucky & KOMA Bázis Budapešť
Městská hra, jež na startu DF oživí rozličné olomoucké lokace 
energií napěchovanými příběhy, které se v nich v minulosti odehrály.
 
19:00 Moravské divadlo / premiéra
Jane Austenová
EMMA
Moravské divadlo Olomouc
Romantická komedie o „nejroztomilejší dohazovačce všech dob“. 
Adaptace románu nejoblíbenější britské spisovatelky  v režii Šimona Dominika. / slavnostní zahájení festivalu
 
20:00 Konvikt / Divadlo K3
Nebeský – Trmíková – Prachař & 420PEOPLE 
& Experimentální prostor NoD
PEKLO – Dantovské variace
David Prachař, Lucie Trmíková a tanečníci ze skupiny 420PEOPLE  v inscenaci režiséra Jana Nebeského inspirované Božskou komedií  středověkého básníka Danta Alighieriho.
 
21:30 Konvikt / šapitó / volný vstup
DJ Vercingetorix
.
 
sobota 9. května

10:00 Konvikt / parkán & šapitó
VINTAGE.MARKET – Flora special
do 18 hodin
 
11:00 Wurmova 7 / Freskový sál
WORKSHOP s Natašou Novotnou (420PEOPLE)
 
13:00 Konvikt / parkán / volný vstup
STREET SHOW
Cirkus LeVitare
Eskamotérské akce a živá hudba pro malé i velké diváky.
 
14:30 S-Cube
Jiří Havelka
POSLEDNÍ TRIK GEORGESE MÉLIÈSE
Divadlo Drak Hradec Králové
Pocta světu kouzel a filmu režiséra Jiřího Havelky. Rodinné představení  Divadla Drak, jež s mimořádným ohlasem hostuje na tuzemských i světových festivalech, je určeno divákům od 9 let.
 
16:30 Konvikt / Divadlo K3
Nebeský – Trmíková – Prachař & 420PEOPLE 
& Experimentální prostor NoD
PEKLO – Dantovské variace
David Prachař, Lucie Trmíková a tanečníci ze skupiny 420PEOPLE v inscenaci režiséra Jana Nebeského inspirované Božskou komedií středověkého básníka Danta Alighieriho.
 
19:00 Moravské divadlo
Gerhart Hauptmann
POTKANI
Divadlo Andreja Bagara Nitra
Tradiční festivalový host po letech opět na jevišti MDO! Sociální drama nositele Nobelovy ceny za literaturu, akcentující hluboký lidský příběh na pozadí společenského úpadku, režíroval umělecký šéf činohry Slovenského národního divadla Roman Polák.
 
22:00 Konvikt / šapitó / volný vstup
THEATREMATCH
Zábavná interaktivní hra o festivalové ceny.
 
23:30 Konvikt / šapitó / volný vstup
DJ ZLATOMIL
.
 
neděle 10. května

11:00 Konvikt / šapitó / volný vstup
PUTOVÁNÍ aneb Voda hučí, vítr fučí, 
země mlčí, oheň praská – klíč je láska
Divadlo MY Olomouc
Lyrické představení herců s mentálním postižením, tematizující souboj člověka s přírodou.
KDE SE STALA CHYBA?
Spolu Olomouc
Autorská pohádka herců s mentálním postižením.
 
14:30 S-Cube
Daniil Charms
BÁBY
Divadlo Na zábradlí Praha
Černým humorem a absurditou nabitá divoká skrumáž příběhů v úpravě jedné z nejinvenčnějších režisérek české divadelní scény – Anny Petrželkové.
 
17:30 Moravské divadlo
A. N. Ostrovskij
LES
Slovenské komorné divadlo Martin
Kmenový titul předního souboru našich východních sousedů je jednou z nejrespektovanějších inscenací minulé sezony. Adaptace metaforické komedie v režii cenami ověnčeného talentu slovenského divadla – Lukáše Brutovského.
 
21:00 S-Cube
Daniil Charms
BÁBY
Divadlo Na zábradlí Praha
Černým humorem a absurditou nabitá divoká skrumáž příběhů v úpravě jedné z nejinvenčnějších režisérek české divadelní scény – Anny Petrželkové.
 

pondělí 11. května

17:00 S-Cube
Jiří Havelka a kol.
ŠÍLENSTVÍ
Divadlo Na zábradlí Praha
Málomluvná detektivka s prvky žánru film noir, ve které nic není takové, jaké se na první pohled zdá… Hotelové haly a opuštěné noční ulice v citlivé expozici režiséra Jiřího Havelky.
 
19:30 Moravské divadlo
Eugen Gindl
KARPATSKÝ THRILLER
Slovenské národné divadlo Bratislava
Mnohovrstevnatý „divadelní thriller“ režiséra Romana Poláka, reflektující politickou korupci, divokou privatizaci a kriminální aféry veřejného života 90. let minulého století, se stal nejkontroverznějším slovenským divadelním počinem posledních dvou dekád.
 
21:45 Jazz Tibet Club
FLOEX & BAND
Propojení elektronické a akustické hudby do svébytné atmosférické podoby v podání skladatele a multimediálního umělce Tomáše Dvořáka a jeho kapely.
 
22:15 Ostružnická 4 / 2. patro
PÍSNIČKA O KUDLE
Masakr Elsinor
Příběh tří zatracenců, oživující vzpomínky na sériové vrahy začátku minulého století, ve svébytné poetice bytového divadla.
 
23:30 Klub Vertigo / volný vstup
DJs Flora
.
 
úterý 12. května

16:00 S-Cube
Jan Mikulášek – Dora Viceníková
POŽITKÁŘI
Divadlo Na zábradlí Praha
Groteskní pohled na téma života a smrti, kořeněný nadsázkou, ale i melancholickými tóny. Kongeniální autorská koláž – obsahující texty Bernharda, Rilkeho či Nezvala – patří aktuálně k nejoriginálnějším českým inscenacím posledních let.
 
18:30 Moravské divadlo
Henrik Ibsen
ROSMERSHOLM
Divadlo Aréna Bratislava
Brilantní psychologické drama v moderním inscenačním pojetí režiséra Rastislava Balleka a excelentní interpretaci Roberta Rotha aneb „Náhodné setkání Dalího, Rotha a Balleka na pingpongovém stole“!
 
21:00 S-Cube
Jan Mikulášek – Dora Viceníková
POŽITKÁŘI
Divadlo Na zábradlí Praha
Groteskní pohled na téma života a smrti, kořeněný nadsázkou, ale i melancholickými tóny. Kongeniální autorská koláž – obsahující texty Bernharda, Rilkeho či Nezvala – patří aktuálně k nejoriginálnějším českým inscenacím posledních let.
 
21:15 Konvikt / Divadlo K3
Magdalena Reiter
PARS PRO WITKACY
Anton Podbevšek Teater Novo mesto
Strhující taneční inscenace s výraznými audiovizuálními prvky inspirovaná myšlenkami Stanisława Witkiewicze. Čtyři skvělí performeři v jedinečné kompozici přední polské choreografky.
 
22:15 Konvikt / šapitó / volný vstup
Kapela tvojí babičky
Kraft Punk project
koncert
 
22:45 Ostružnická 4 / 2. patro
PÍSNIČKA O KUDLE
Masakr Elsinor
Příběh tří zatracenců, oživující vzpomínky na sériové vrahy začátku minulého století, ve svébytné poetice bytového divadla.
 

středa 13. května

15:00 Konvikt / Divadlo K3
Magdalena Reiter
PARS PRO WITKACY
Anton Podbevšek Teater Novo mesto
Strhující taneční inscenace s výraznými audiovizuálními prvky inspirovaná myšlenkami Stanisława Witkiewicze. Čtyři skvělí performeři v jedinečné kompozici přední polské choreografky.
 
17:00 S-Cube
Albert Camus
CIZINEC
aneb Člověk je tak jako tak vždycky trochu vinen
Divadlo Na zábradlí Praha
Nadčasový odkaz arcidíla světového literárního existencialismu v režijním uchopení Jana Mikuláška a v podání ansámblu českého Divadla roku 2014…!
 
19:00 Divadlo na cucky / Wurmova 7
M. Gourdain – F. Golfier – Z. Režná
UN
Work in progress prezentace česko-francouzského tvůrčího kolektivu (spolupráce výtvarné umělkyně, performera a světelné designérky) zkoumající téma „těla v prostoru“.
 
20:30 S-Cube
Albert Camus
CIZINEC
aneb Člověk je tak jako tak vždycky trochu vinen
Divadlo Na zábradlí Praha
Nadčasový odkaz arcidíla světového literárního existencialismu v režijním uchopení Jana Mikuláška a v podání ansámblu českého Divadla roku 2014…!
 
22:15 Konvikt / šapitó / volný vstup
NA ZÁBRADLÍ
debata s inscenátory a herci Divadla Na zábradlí
 

čtvrtek 14. května

17:00 Konvikt / Divadlo K3
Jiří Havelka
REGULACE INTIMITY
11:55
Autorský projekt režiséra Jiřího Havelky a čerstvých absolventů KALD DAMU zkoumá hranice důvěrnosti a soukromí. Osobní zpovědi mladých herců jsou unikátní sondou do srdcí jedné generace.
 
19:30 Divadlo na cucky / Wurmova 7
Thomas Bernhard
RITTER, DENE, VOSS
Divadlo na cucky
Dvě herečky vídeňského Josefstadtu a génius ze Steinhofu zvou k rodinnému obědu. Nemilosrdná analýza sourozeneckých vztahů v režii Petra Nerušila.
 
20:30 Konvikt / Divadlo K3
Jiří Havelka
REGULACE INTIMITY
11:55
Autorský projekt režiséra Jiřího Havelky a čerstvých absolventů KALD DAMU zkoumá hranice důvěrnosti a soukromí. Osobní zpovědi mladých herců jsou unikátní sondou do srdcí jedné generace.
 
22:00 Konvikt / šapitó / volný vstup
DJ Frodo Pytlík
.
 
pátek 15. května

17:00 Konvikt / Divadlo K3
Marek Piaček
2’16” A PŮL – VESMÍRNÁ ODYSEA
Symbiotický pokus dvou desítek dětských zpěváků, odvážného týmu Marka Piačeka a profesionálních filharmoniků o neotřelou interpretaci legendární skladby Johna Cagea 4’33”!
 
19:00 Divadlo na cucky / Wurmova 7
Tankred Dorst
FERNANDO KRAPP  MI NAPSAL TENHLE DOPIS
Divadlo na cucky
Komorní drama podle textu současného německého autora inspirovaného novelou Miguela de Unamuna.
Režie: Jan Žůrek
 
21:15 Konvikt / parkán
ANIMAL EXITUS
Spitfire Company
Zápasem a emocemi naplněné taneční představení režiséra Petra Boháče, nervně pulsující v unikátních scénografických kulisách.
 
22:30 Konvikt / šapitó / volný vstup
Hrušínského Busta Revival DJs 
(Sestra & Aid Kid)
 

sobota 16. května

14:00 Divadlo na cucky / Wurmova 7
POHÁDKA NA CUCKY
Divadlo na cucky
Tři „na cucky“ rozcupované pohádky v podání tří nápaditých vypravěčů.
 
17:00 S-Cube
SNIPER’S LAKE
Spitfire Company
Pětice permanentně prchajících tanečníků a neviditelný snajpr v hledišti… Koprodukční česko-norský projekt choreografky Miřenky Čechové.
 
19:30 Konvikt / atrium / premiéra
Claudio Monteverdi
ORFEUS
Ensemble Damian
Premiérové uvedení jedné z nejslavnějších oper kombinuje historicky poučenou praxi s improvizací a alternativními nástroji. Hudební pohádka v novém přebásnění Tomáše Hanzlíka.
 
21:15 Konvikt / parkán
ANIMAL EXITUS
Spitfire Company
Zápasem a emocemi naplněné taneční představení režiséra Petra Boháče, nervně pulsující v unikátních scénografických kulisách.
 
22:30 Konvikt / šapitó / volný vstup
DJ RENÉ
 
 
neděle 17. května

10:00 Wurmova 7 / Freskový sál
WORKSHOP s Miřenkou Čechovou (Spitfire Company)
 
13:30 Divadlo na cucky / Wurmova 7 / volný vstup
SPITFIRE COMPANY
debata se členy skupiny Spitfire Company
 
16:30 S-Cube
Milan Tomášik
HUNTING SEASON
Vzrušující „lovecký titul“ renomovaného slovenského choreografa a špičkových slovinských tanečníků.
 
19:00 Moravské divadlo
Jiří Havelka
KOREKCE
VerTeDance
Imaginativní, jevištně minimalistické představení režiséra Jiřího Havelky s živým hudebním doprovodem kapely Clarinet Factory. 
Česká Taneční inscenace roku 2014 za oponou Moravského divadla!
 
21:00 Konvikt / šapitó
KREVETY Á LA INDIGO
Spitfire Company
Hledání fyzického a vizuálního jazyka současného surrealismu v hravé demonstraci za osvobození krevet…! 
Režie: Miřenka Čechová, choreografie: Sharna Fabiano a kol.
 
22:00 Konvikt / šapitó/ volný vstup
Bunny Klub