Moravia
Share
Tweet

Archive: PUNKT MEETS MUSIC INFINITY

Address

1 / < >

První ročník festivalu Punkt Meets Music Infinity. Během jednoho večera na pódiu zazní naživo jak původní skladba, tak i poté její živý remix.

Festivalu Punkt Meets Music Infinity do České republiky přenese koncept úspěšné norské přehlídky Punkt. 

Otcem festivalu Punkt je legenda norské experimentální scény Jan Bang, který dlouhé roky pracuje s konceptem živého remixu, kdy přímo na pódiu sampluje a přetváří nápady svých kolegů obvykle z jazzové scény. Od roku 2005 zve do svého rodného Kristiansandu na jihu Norska další hudební osobnosti, které se nebojí vrhat do dobrodružství improvizace a společně na víkendovém setkání v proslulé Alpha Room navazují dialog mezi akustickou a elektronickou hudbou, jazzem a laptopovými experimenty. Za dekádu se zprvu nenápadná akce rozrostla v jeden z nejrespektovanějších festivalů experimentální hudby v Evropě a kromě tradičního podzimního termínu na norském pobřeží se obdobné akce pod hlavičkou Punkt konají i v Londýně, Paříži, Talinu, Franfurtu a dalších městech. V České republice se Punkt spojí s koncertní sérií Music Infinity. Ostatně 

Během večera vás čekají dva koncerty a několik workshopů. 

Koncert 1 
Live: Berg Orchestra - Město bez Židů 
Live Remix: Floex + Erik Honoré 

V první Live části uvidí diváci němý expresionistický film Město bez Židů na motivy slavného utopického románu Hugo Bettauera z roku 1922 s živým hudebním doprovodem Orchestru Berg. Jejich skladbu poté naživo zremixují norský producent a spoluzakladatel festivalu Punkt Erik Honoré a český skladatel, multimediální umělec a producent Tomáš Dvořák aka Floex. 

Koncert 2 
Live: Fennesz 
Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré 

V druhé Live části naživo zahraje rakouský kytarista a elektronický kouzelník Fennesz. Jeho hudbu poté naživo zremixují norská avantgardní zpěvačka a vokalistka Sidsel Endresen, producent Erik Honoré a mistr live samplingu a producent Jan Bang. 

Workshopy 

Workshop 1 (masterclass): Jan Bang: Live Sampling 
Workshop 2 (masterclass): Sidsel Endresen: Vocal Improvisation 
Workshop 3: Floex: Creative process: Náhled pod pokličku tvorby Floexe 
Workshop 4: Berg Orchestra: Zvuková procházka / Soundwalk 

PŘEDPRODEJ: 
SMSTICKET.cz 


-----O INTERPRETECH----- 

Orchestr Berg - Město bez Židů 

Němý expresionistický film Město bez Židů na motivy slavného utopického románu Hugo Bettauera z roku 1922 s živým hudebním doprovodem Orchestru Berg. Impulsem k napsání románu bylo grafitti na zdi jednoho vídeňského veřejného pisoáru, které hlásalo: „Hinaus mit den Juden!“ (Pryč se Židy!). Ačkoliv tento film rakouského režiséra Hanse Karla Breslauera v detailech děsivě přesně předznamenává tragédii šoa, končí happyendem. Hudbu napsal pro Orchestr BERG mladý český skladatel Petr Wajsar, který vytvořil více než 80 minut hudby. Kromě více či méně běžných hudebních nástrojů zazní deska se synagogálními zpěvy modifikovaná za pomoci DJ setu nebo zvuk neladěného pianina upravený za pomoci počítače. 

Erik Honoré 

Hudebník, producent a spoluzakladatel festivalu Punkt, Erik Honoré, se za svou dosavadní kariéru podílel na více než padesáti deskách, na nichž spolupracoval s celou řadou velkých osobností, mezi nimi Davidem Sylvianem, Eivindem Aarsetem nebo Sidselem Endresenem a Arve Henriksenem. 17. listopadu 2014 vyšlo jeho debutové sólové album s názvem Heliographs – kompaktní a velice osobní deska, která posluchačům otevírá brány do neuvěřitelně bohatého světa zvuků, jejichž existenci je leckdy těžké uvěřit. Na pražském koncertu k albu Heliographs vystoupí krom Erika Honoré i Nils Petter Molvær na trumpetu, Eivind Aarset na kytaru a Ingar Zach na perkuse. 

http://goout.cz/cs/listky/punkt-meet-mu 

Floex 

Tomáš Dvořák aka Floex je skladatel, multimedialní umělec a producent žijící v Praze. Ve své tvorbě propojuje elektronickou a akustickou hudbu do svébytné atmosférické podoby. Jeho klíčovým nástrojem je klarinet, na který hraje odmalička. Je zásadní nejen z pohledu instrumentálního, ale i kompozičního. 

Fennesz 

Za pomocí kytary a počítače tvoří Fennesz elektronické zvukové sekvence, které se vyznačují neuvěřitelným záběrem a komplexní muzikalitou. Americký deník City Newspaper se kdysi posluchačům snažil Fenneszovu hudbu přiblížit touto větou: „Představte si zvuk elektrické kytary zbavený veškerých klišé, veškerých fyzikálních limitů. Zvuk, ze kterého vyrůstá nový, odvážný hudební jazyk.“ Fenneszovy energií a světlem nabité skladby jsou pravým opakem vyprázdněných 
počítačových experimentů. Naopak, jsou to citlivé nahrávky subtilních zvuků hmyzího obyvatelstva deštného pralesa, přirozených zvuků života planety Země, kdy každou skladbu prostupuje silný a přirozených vztah k přírodě. 

Sidsel Endresen 

Průkopnice avantgardního stylu Sidsel Endresen prorazila v raných osmdesátých letech, od té doby se neúnavně věnuje cizelování a neustálému redefinování vokálního projevu. Spolupracovala s celou řadou umělců v Norsku i za jeho hranicemi, napsala hudbu k několika filmům a divadelním představením. Její tvorba je velkou inspirací mladým vokalistům a vokalistkám po celém světě, především těm, kteří se zabývají improvizaci. Od jazz rocku a fusion, kterým se především věnovala v 80. letech se v letech devadesátých a na přelomu tisíciletí ohnisko její práce posunulo blíž volné improvizaci, elektronické hudbě a „new music“. 
[url http://www.youtube.com/watch?v=4oRMMSK0Yd0">www.youtube.com/watch?v=4o RMMSK0Yd0 

Jan Bang 

Jan Bang v 90. letech začínal jako úspěšný producent v pop music, je průkopníkem živého remixování, stejně jako improvizace na poli electronic music i klasičtějších nástrojů. S neutuchající tvůrčí vervou je dnes jedním z nejžádanějších producentů i interpretů. V roce 2005 spolu s Erikem Honorem založil prestižní Punkt Festival, který si od té doby získal renomé především mezi hudební komunitou, jelikož vždy na první místo staví právě interprety. Punkt je putovním festivalem, za sebou má úspěšné ročníky ve Velké Británii, Německu, Paříži a Tallinu. Posledními počiny z Bangovy producentské dílny jsou recenzenty skvěle hodnocená alba Died In The Wool Davida Sylviana, Places of Worship Arve Henriksena a Dream Logic Eivind Aarseta. 

Projekt PUNKT/MUSIC INFINITY pořádá Art Frame Palác Akropolis s.r.o. ve spolupráci se Stiftelsen punkt. Podpořeno grantem eea grants z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.