Moravia
Share
Tweet

Archive: P. KALFUS SEXTET + J. HONZÁK QUINTET

Address

1 / < >

Jazzový dvojkoncert. V hlavní roli altsaxofon a kontrabas #jazzfestbrno

Jazzový večer pod taktovkou JazzFestBrno. 

PETR KALFUS SEXTET (CZ) 
Petr Kalfus – alt saxofon, Jakub Doležal – tenor saxofon, Jan Jirucha – pozoun, Jiří Neužil –piano, 
Petr Dvorský – kontrabas, Martin Kopřiva – bicí 

Alt saxofon zaujímá čestné místo mezi jazzovými nástroji už od dob krále be-bopu Charlieho Parkera, který jej definitivně zbavil nálepky „dětského“ instrumentu. V Parkerových stopách jdou specialisté na altku ve světě i doma a mezi přední hráče na alt saxofon patří i Petr Kalfus, na zdejší jazzové scéně už dávno etablovaná postava. 

V jeho projektu Sextet, jenž spatřil světlo světa v roce 2011, se sešli výteční instrumentalisté Jakub Doležal (tenor saxofon), Jan Jirucha (pozoun), Jiří Neužil (piano), Petr Dvorský (kontrabas) a Martin Kopřiva (bicí), aby (jak napsal v recenzi na jejich nedávné vystoupení publicista Jan Hocek) „rozprostřeli obrovské plátno, na něž nanášeli výsostně jazzový zvuk v celé jeho pestrosti, a co je nejdůležitější, také SDĚLNOSTI! I v těch nejvypjatějších partech (to se týká obou saxofonů, tenoru však nejvíc), které jsou syceny dokonce free-jazzem, neztrácí jejich živočišná hudba hlavu ani patu.“ 

První část repertoáru sexteta tvoří svita Sight to Sound z pera amerického saxofonisty a skladatele Walta Weiskopfa. Desetidílná kompozice propojuje svět výtvarného umění a hudby. Jednotlivé věty byly dedikovány např. Claudu Monetovi, Vincentu Van Goghovi, Toulouse-Lautrecovi, Picassovi nebo Dalímu a pomocí pestré instrumentální palety vykresluje kapela jejich slavná díla na zvukové plátno. Zaposlouchejte se a zkuste vycítit eneregii barev, intenzivní emoce, nezkrotnou vášeň, tahy štětcem, jemné odstíny, záblesky světla a hru stínů. 

JAROMÍR HONZÁK QUINTET (CZ) 
David Dorůžka – kytara, Radek Zapadlo – klarinet, alt saxofon, Vít Křišťan – piano, klávesy, Martin Novák – bicí, Jaromír Honzák – kontrabas 

Jaromír Honzák je svými mezinárodními projekty notoricky znám a není proto s podivem, že cizinci měli skoro přesilovku i při nahrávání jeho aktuálního projektu Uncertainty. Ke spolupráci si Honzák vždy vybírá hráče nejen osobité, ale především týmové. Výsledkem je pak kompaktní ansámbl se společným pohledem na hudbu, tvůrčím potenciálem a řemeslnou precizností. Sám kontrabasista a leader se rovněž obvykle stará o kapelové pojivo, tedy hudební vizi a gros kompozičního materiálu, jež vtiskávají tvorbě kvarteta pečeť jedinečnosti. 

Na turné k nové desce si ovšem přizval vynikající a osvědčené zdejší hráče. Tradiční spoluhráče Davida Dorůžku, Martina Nováka a Víta Křišťana doplnil brněnský nestor, saxofonista a dnes už čím dál víc i klarinetista Radek Zapadlo. Všichni čeští členové kapely jsou reprezentanti mimořádně konkurenceschopného středoevropského jazzu, umělecké osobnosti v pravém smyslu slova. David Dorůžka, absolvent Berklee College of Music, patří ke kytaristům s natolik svojským a specifickým hlasem, že se při jeho charakteristice vůbec není nutno bát použít přídomku stylotvůrce. David dotváří enigmatickou náladu živých vystoupení Honzákovy kapely a svým sofistikovaným kytarovým jazykem promlouvá k posluchačům s neobvyklou přesvědčivostí. 

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ZDE.

Tato akce je pronájem a nepořádá ji LEVEL B PRODUCTION, s.r.o.