Moravia
Share
Tweet

Archive: O. ŠTVERÁČEK QUARTET + L. ORAVEC QUARTET + HOSTÉ

Address

1 / < >

Koncert vynikajícího saxofonisty a mistra jazzové trubky. #jazzfestbrno

Jazzový večer pod taktovkou JazzFestBrno. 

ONDŘEJ ŠTVERÁČEK QUARTET FEATURING GENE JACKSON (CZ/USA) 
Ondřej Štveráček – tenor saxofon, Ondrej Krajňák – klavír, Josef Fečo – kontrabas, Gene Jackson – bicí 

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s Radovanem Tariškou, Ryanem Carniauxem a dalšími výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu. Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí. 

Na svoje srovnávání s Johnem Coltranem je Štveráček možná už alergický, nicméně se mu nemůže vyhnout. Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyby inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. 

V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou nahrál už dvě alba a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Jak debutové What´s Outside, ověnčené nominací na cenu Anděl, tak předloňské The Form, sesbíraly pochvaly od kritiků i zaslouženou pozornost ze strany posluchačů. 

LUKÁŠ ORAVEC QUARTET FEATURING VINCENT HERRING (SK/USA) 
Vincent Herring – saxofon, Lukáš Oravec – trubka, křídlovka, Kálmán Oláh – piano, Tomáš Baroš – kontrabas, Dávid Hodek – bicí 

Formace Lukáš Oravec Quartet vznikla počátkem roku 2012 a svou kvalitou i energií okamžitě zaujala jazzové nadšence. Kapela odehrála rozsáhlou šňůru klubových koncertů a festivalových vystoupení po celé Evropě, získala nejvyšší cenu v soutěži Young Faces of Czech Jazz a zároveň cenu za interpretační výkon lídra kvarteta. V roce 2013 vydala debutové album s názvem Introducing Lukáš Oravec Quartet a vzápětí získala cenu ESPRIT 2013 za nejlepší slovenské album roku. 

Leader kapely Lukáš Oravec vyniká jedinečným improvizačním uměním a pokračuje v cestě prošlapané velikány jazzové trubky v čele s Freddie Hubbardem, Tomem Harrelem a Woody Shawem. Na své konto si navzdory mladému věku připsal řadu zajímavých spoluprací s osobnostmi domácí i světové scény (Rick Margitza, Kálmán Oláh, Vincent Herring, Miroslav Vitouš, Peter Erskine či Benito Gonzalez). 

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ZDE.

Tato akce je pronájem a nepořádá ji LEVEL B PRODUCTION, s.r.o.