Moravia
Share
Tweet

Archive: Romeo a Julie

Address

1 / < >

Romeo a Julie
? Proč musí být největší láska tak špatná koncovka

William Shakespeare (1564 - 1616)
. Mahenovo divadlo - Malinovského nám 1

Vstupné: 100 - 360 Kč


Autor: William Shakespeare
Překlad: Martin Hilský
Režie: Zdeněk Černín
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: David Rotter
Přednášející oplocení: Ivan Lisický
Text: Kamil Bouška

, Romeo a Julie je moderní mýtus o lásce před více než 400 roky to fungovalo při zahájení dramatik a básník William Shakespeare.
Byla to jeho první velká tragédie, která se stala umělcova nejúspěšnější hru vůbec. V počtu tím, že jí dnes mohl konkurovat snad jen Hamlet.
Romeo a Julie je také jedním z prvních her Shakespearových uvedených s námi. V roce 1617 ji z Polska na Moravu přinesli putovní anglicky, Principal Green , hra, nebo jeho adaptace, představil nejprve v Manchesteru a několika dalších moravských městech, a později i v Praze u příležitosti korunovace arcivévody Ferdinanda Štýrsku.
První pokus inscenovat Romea a Julii v angličtině vyšel v roce 1805, poněkud zvláštní. Úředník pražského magistrátu Hynek Ignác Šiessler přeložil německou úpravu Christiana Felixe Weisse, jehož původní Shakespearova hra zdála příliš krutý, takže to skončilo happy endem. ale kritici, jako FBMikovcovi, jeho postoj byl jako "ošklivý přetváření Shakespeara. "

Bohatá tradice pořádání Romeo Julie přinesli ledasjaké pojetí slavného příběhu neopětované lásky dvou milenců narodil Verona, bez ohledu na rodové msty.

Naše současná produkce je moderní, citlivé interpretace Shakespearova textu, překládal Martin Hilský a Adaptace a režie Zdeněk Černín, který v hlavních rolích obsadil Magda Tkáčiková a James Šafránka.
Snad nejslavnější milostné tragédie všech dob. Shakespeare zasadil příběh Romea a Julie ve Veroně, v souladu se svými prameny zachovat základní zápletku, ale změnil některé podrobnosti. Vášnivá láska je zasazeno do bojů mezi Montagues a Kapuleti, důvodem úmrtí zuří konflikt se nikdy vysvětlena. Shakespeare zvýhodňuje velké lidské emoce. Nechává své hrdiny, aby se ve jménu lásky cvičil leckterých zakázané skutky, ať už je to tajný sňatek proti vůli rodičů, nelegální nákup jedu, nebo dokonce sebevraždy, a naopak ukazuje, jak fatální mohou být důsledky dodržování zásad cti rodové propagovaných nad zákonem. Centrální dramatický Konflikt, který se projevuje na různých úrovních, stejně jako střet starého a mladého, citu a rozumu, nevyhnutelné a svobodné volby, která vyvrcholila poznáním lidské nevykořenitelnosti, které jsou v nerovném boji dokáže odolat jen pocit lásky dvou mladých lidí, jako jsou například hodnota všech nejvyšší.

Text: Martin Dohnal